• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Wyłączenie przedawnienia zobowiązań podatkowych zabezpieczonych hipoteką sprzeczne z Konstytucją

    Trybunał Konstytucyjny wypowiedział się w kwestii braku przedawnienia zobowiązań podatkowych zabezpieczonych hipoteką przymusową. W wyroku z dnia 8 października 2013 roku (sygn. akt SK 40/2012) TK stwierdził, że stosowanie hipoteki przymusowej w wypadku uzasadnionej obawy niewykonania zobowiązania podatkowego jest zgodne z Konstytucją. Zakwestionował jednak całkowite wyłączenie przedawnienia zobowiązań podatkowych zabezpieczonych taką hipoteką.

    Trybunał zaznaczył, że wprawdzie płacenie podatków jest obowiązkiem powszechnym, a Konstytucja nie przewiduje prawa do przedawnienia należności podatkowych, niemniej jednak jeżeli ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie instytucji przedawnienia do porządku prawnego, powinien przestrzegać w tym zakresie standardów konstytucyjnych. Przypadek całkowitego braku przedawnienia zobowiązań podatkowych zabezpieczonych hipoteką przymusową, powoduje pozorność instytucji przedawnienia. W związku z tym należy przyjąć, iż regulacja ta stanowi przekroczenie zakresu swobody regulacyjnej. W związku z powyższym, Trybunał wskazał konieczność pilnej interwencji ustawodawcy.

    Orzeczenie to powoduje konieczność nowelizacji ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa w zakresie zasad przedawnienia zobowiązań podatkowych.

     

    Jeśli omawiane kwestie dotyczą również Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z:
    radcą prawnym dr. Dominikiem Lubaszem dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl lub
    radcą prawnym Witoldem Chomiczewskim witold.chomiczewski@lubasziwspolnicy.pl.

     

    Zastrzeżenie:

    Informacja zawarta w Alercie Prawno – Podatkowym nie stanowi porady prawnej. Lubasz i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych Spółka Komandytowa nie ponosi odpowiedzialności za skutki wykorzystania tej informacji bez uprzedniej analizy takiej możliwości na gruncie konkretnego stanu faktycznego.

    Wróć do listy
    dr Dominik Lubasz

    dr Dominik Lubasz

    • Wspólnik
    • Radca prawny
    Skontaktuj się z autorem

    Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej

    Subscribe to our newsletter

    FreshMail.pl