Wraz z nadejściem nowego roku, weszły w życie ważne nowelizacje przepisów podatkowych. Zmianie uległy między innymi ustawa o podatku od towarów i usług (VAT), a także ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Poniżej znajduje się zestawienie najważniejszych modyfikacji, które zaczynają obowiązywać od 1 stycznia tego roku.
I. Zmiany w podatku od towarów i usług (VAT)
1. Moment powstania obowiązku podatkowego
Zasada ogólna:
Dotychczas co do zasady, z pewnymi wyjątkami, moment powstania obowiązku podatkowego powiązany był z chwilą wystawienia faktury. Obecnie obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Zatem wystawienie faktury nie ma znaczenia dla chwili powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT.
Wyjątki:
- Jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru, bądź wykonaniem usługi przedsiębiorstwo otrzymało całość lub część płatności (przedpłatę, zaliczkę, zadatek), to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.
- W przypadku zapłaty z tytułu najmu, dzierżawy, leasingu, dostaw energii, usług telekomunikacyjnych, dostarczania wody, obowiązek podatkowy powstaje dopiero z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż z chwilą płatności.
2. Termin na wystawienie faktury
Do tej pory fakturę można było wystawić w terminie 7 dni od dnia, w którym dokonano transakcji. Obecnie termin ten został wydłużony do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano transakcji.
3. Podmioty zobowiązane do wystawiania faktur
Obowiązkiem wystawiania faktur zostaną dodatkowo obciążeni podatnicy, którzy dotychczas wystawiali wyłącznie rachunki.
4. Faktury uproszczone
Zasada ogólna
Ustawa wprowadza możliwość wprowadzania faktur uproszczonych w sytuacji gdy kwota transakcji nie przekracza 450 zł albo 100 euro. W takim wypadku faktura uproszczona, jeżeli zawiera dane pozwalające określić dla poszczególnych stawek podatku kwotę podatku, nie musi zawierać informacji dotyczących:
- Imienia i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresów;
- Miary i ilości (liczby) dostarczonych towarów lub zakresu wykonanych usług;
- Ceny jednostkowej towaru lub usługi bez kwoty podatku;
- Wartości dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku;
- Stawki podatku;
- Sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku;
- Kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku.
Wyjątek
Powyższej regulacji nie stosuje się do sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju i sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju, sprzedaży, dla której nie jest na fakturze podawany numer identyfikacji podatkowej.
5. Faktury zbiorcze
Wprowadzono wystawiania faktur zbiorczych, czyli takich, które obejmować będą wszystkie transakcje z całego miesiąca zrealizowane z danym kontrahentem.
6. Możliwość odliczenia podatku VAT od nowych aut
Pojawiła się możliwość odliczenia 100% kwoty podatku od towarów i usług, od zakupu tzw. samochodów z kratką, czyli: vanów, pick-upów oraz aut o ładowności większej niż 500 kg, które na podstawie świadectwa homologacji zostaną uznane za pojazdy inne niż osobowe.
Plany Ministerstwa Finansów:
Ministerstwo planuje w trakcie roku wprowadzenie zmian w odliczeniach VAT od samochodów osobowych kupowanych przez przedsiębiorców. Komisja Europejska zgodziła się, by polscy podatnicy mogli odliczać połowę VAT zawartego w cenie samochodów, które nie w pełni wykorzystują w celach biznesowych. To samo dotyczyłoby odliczania VAT zawartego w cenie wydatków na utrzymanie tych samochodów. Do wydatków tych dołączyłyby wydatki na paliwo, od których obecnie nie przysługuje możliwość odliczenia podatku VAT. Ministerstwo wstępnie zadeklarowało, że nowe przepisy wejdą w życie z dniem 1 marca 2014 roku.
7. Sprzedaż rzeczy używanych a podatek VAT
Dotychczas zwolnienie od podatku VAT przy sprzedaży rzeczy używanych dotyczyło podatników, którym przy nabyciu rzeczy ruchomej nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Za rzecz używaną uznawano rzeczy ruchome używane co najmniej przez sześć pełnych miesięcy od dnia ich nabycia. Rozwiązanie uzależniające zwolnienie z podatku VAT od okresu używania towaru okazało się być niezgodne z przepisami unijnymi. W związku z powyższym wprowadzono następującą zmianę:
Zwolnienie podatkowe będzie możliwe wyłącznie w stosunku do towarów spełniających dwa warunki:
- wykorzystywanych na cele działalności zwolnionej od podatku,
- jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
II. Zmiany w podatku od dochodowym od osób prawnych (CIT)
Objęcie podatkiem dochodowym od osób prawnych spółek komandytowo-akcyjnych
Spółki komandytowo-akcyjne objęte zostały podatkiem dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z wchodzącą w życie zmianą, spółki te będą opodatkowane tak samo, jak spółki kapitałowe (spółki z ograniczoną odpowiedzialności i spółki akcyjne).
Jeśli omawiane kwestie dotyczą również Państwa sytuacji, prosimy także o kontakt bezpośrednio z:
radcą prawnym dr. Dominikiem Lubaszem dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl lub
radcą prawnym Witoldem Chomiczewskim witold.chomiczewski@lubasziwspolnicy.pl.
Zastrzeżenie:
Informacja zawarta w Alercie Prawno – Podatkowym nie stanowi porady prawnej. Lubasz i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych Spółka Komandytowa nie ponosi odpowiedzialności za skutki wykorzystania tej informacji bez uprzedniej analizy takiej możliwości na gruncie konkretnego stanu faktycznego.
Post Views:
949