• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Planowana reforma postępowania dotyczącego tzw. klauzul niedozwolonych

    Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało do konsultacji publicznych projekt założeń ustawy, która znowelizuje postępowanie w sprawach o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone.

    Celem tego projektu jest m.in. ograniczenie liczby spraw wpływających do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów poprzez wyeliminowanie takich, które są kierowane na drogę sądową ze względu na inną, niż ochrona konsumentów, motywację.

    Ma to zostać osiągnięte poprzez wyłączenie legitymacji czynnej osób fizycznych do inicjowania postępowań o uznanie postanowienia za klauzulę niedozwoloną. W konsekwencji konsumenci nie będą mogli samodzielnie występować z pozwem w takich sprawach. Możliwość ta będzie przysługiwała: Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Komisji Nadzoru Finansowego, Prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki, Prezesowi Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Prezesowi Urzędu Transportu Kolejowego, Rzecznikowi Ubezpieczonych, Rzecznikowi Praw Pacjenta, powiatowym (miejskim) rzecznikom konsumentów oraz kwalifikowanym organizacjom konsumenckim wpisanym do Krajowego Rejestru Sądowego i do rejestru prowadzonego przez Prezesa UOKiK.

    Do powyższego rejestru będzie mogła zostać wpisana jedynie taka organizacja konsumencka, która posiada co najmniej 1000 członków i działa przez co najmniej 2 lata. Liczba członków będzie podlegać corocznej weryfikacji.
    Drugą istotną zmianą będzie rozszerzona skuteczność orzeczenia stwierdzającego, że postanowienie stosowane przez danego przedsiębiorcę w ramach wzorca umownego jest niedozwolone. Skutek orzeczenia obejmie bowiem przedsiębiorcę, jak i wszystkich konsumentów, którzy wcześniej zawarli z nim umowę na podstawie wzorca lub zawarli umowę z wykorzystaniem wzorca już po wydaniu przez sąd orzeczenia. Dodatkowo, inne podmioty nie będą mogły już wystąpić przeciwko temu samemu przedsiębiorcy o ponowne uznanie tej samej klauzuli za niedozwoloną, ponieważ rozszerzona będzie powaga rzeczy osądzonej w takich sprawach.

     

    Jeśli omawiane kwestie dotyczą również Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z:
    radcą prawnym dr. Dominikiem Lubaszem dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl lub
    radcą prawnym Witoldem Chomiczewskim witold.chomiczewski@lubasziwspolnicy.pl.
     

    Zastrzeżenie:
    Informacja zawarta w Alercie Prawno – Podatkowym nie stanowi porady prawnej. Lubasz i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych Spółka Komandytowa nie ponosi odpowiedzialności za skutki wykorzystania tej informacji bez uprzedniej analizy takiej możliwości na gruncie konkretnego stanu faktycznego.

    Wróć do listy
    dr Dominik Lubasz

    dr Dominik Lubasz

    • Wspólnik
    • Radca prawny
    Skontaktuj się z autorem

    Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej

    Subscribe to our newsletter

    FreshMail.pl