• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Zakończenie sporu fiskusa ze sportowcami

    Organy podatkowe uznawały dotychczas, że przychody uzyskiwane z tytułu uprawnia sportu nie mogą być kwalifikowane jako pochodzące ze źródła w postaci prowadzenia działalności gospodarczej. Zdaniem organów podatkowych były to przychody z tytułu działalności wykonywanej osobiście. Taka kwalifikacja wymuszała opodatkowanie sportowców według skali podatkowej (18 % i 32 %) i uniemożliwiała skorzystanie z podatku liniowego w wysokości 19 %.

    Z powyższym stanowiskiem organów podatkowych zgodził się również Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 8 kwietnia 2014 r. (II FSK 1125/12). Wyrok był niekorzystny dla sportowca. NSA orzekł, że dochody sportowców to przychody z działalności wykonywanej osobiście, podlegające opodatkowaniu wg. skali podatkowej.

    Minister Finansów w dniu 22 maja 2014r. wydał interpretację ogólną (sygn. DD2/033/30/KBF/RD-47426), w której stwierdził, że podatnicy, którzy uzyskują przychody ze źródeł wskazanych w art. 13 pkt 2- 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mogą zaliczać te przychody do działalności gospodarczej, jeżeli są one uzyskiwane w jej ramach. Stanowisko to odnosi się również do sportowców i pozwala na zakwalifikowanie uzyskiwanych przez nich przychodów do działalności gospodarczej. Przytoczona interpretacja ogólna odnosi się jednak również do innych grup zawodowych, jak sędziowie sportowi, czy artyści.

    Stanowisko Ministerstwa Finansów jest wiążące dla organów podatkowych.

     

    Jeśli omawiane kwestie dotyczą również Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z:
    radcą prawnym dr. Dominikiem Lubaszem dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl lub
    radcą prawnym Witoldem Chomiczewskim witold.chomiczewski@lubasziwspolnicy.pl
     

    Zastrzeżenie:
    Informacja zawarta w Alercie Prawno – Podatkowym nie stanowi porady prawnej. Lubasz i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych Spółka Komandytowa nie ponosi odpowiedzialności za skutki wykorzystania tej informacji bez uprzedniej analizy takiej możliwości na gruncie konkretnego stanu faktycznego.

    Wróć do listy
    dr Dominik Lubasz

    dr Dominik Lubasz

    • Wspólnik
    • Radca prawny
    Skontaktuj się z autorem

    Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej

    Subscribe to our newsletter

    FreshMail.pl