• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Przepisy dotyczące podatku od dochodów nieujawnionych – niekonstytucyjne!

    29 lipca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytanie prawne skierowane przez Wojewódzki Sądu Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim oraz Naczelny Sąd Administracyjny, dotyczące zgodności z Konstytucją art. 20 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowiącego o przychodach nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych.

    Przedmiotem pytań prawnych była zgodność wyżej wskazanego przepisu, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r., z zasadą precyzyjności przepisów prawa w dziedzinie prawa podatkowego wynikającą z art. 2 w związku z art. 84 i art. 217 Konstytucji.

    WSA w Gorzowie podniósł, że konstrukcja powyższej normy prawnej jest nieprecyzyjna, bowiem zwroty „gromadzenie mienia", „czynienie wydatków", „przychody opodatkowane” i „przychody wolne od opodatkowania” można rozumieć dwojako, co w konsekwencji uniemożliwia właściwe określenie przedmiotu opodatkowania.

    Trybunał zajmował już stanowisko w przedmiotowej kwestii, w wyroku z 18 lipca 2013r. (sygn. SK 18/09), w którym orzekł, że  art. 20 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 1998 r. do 31 grudnia 2006 r., narusza konstytucyjną zasadę określoności przepisów prawa.

    W najnowszym wyroku TK podtrzymał swoje poprzednie stanowisko, orzekając równocześnie, że obowiązujący przepis utraci moc dopiero w terminie 18 miesięcy od ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. W tym okresie ustawodawca ma dokonać niezbędnych zmian tak, aby przepisy były zgodne z Konstytucją.

     

    Jeśli omawiane kwestie dotyczą również Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z:
    radcą prawnym dr. Dominikiem Lubaszem dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl lub
    radcą prawnym Witoldem Chomiczewskim witold.chomiczewski@lubasziwspolnicy.pl.

    Zastrzeżenie:
    Informacja zawarta w Alercie Prawno – Podatkowym nie stanowi porady prawnej. Lubasz i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych Spółka Komandytowa nie ponosi odpowiedzialności za skutki wykorzystania tej informacji bez uprzedniej analizy takiej możliwości na gruncie konkretnego stanu faktycznego.

    Wróć do listy
    dr Dominik Lubasz

    dr Dominik Lubasz

    • Wspólnik
    • Radca prawny
    Skontaktuj się z autorem

    Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej

    Subscribe to our newsletter

    FreshMail.pl