• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Zmiany w kodeksie pracy już wkrótce!

    Ustawa z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy Kodeks Pracy oraz niektórych innych ustaw, wejdzie w życie 22 lutego 2016 r, po sześciomiesięcznym vacatio legis.
    Poniżej przedstawiamy najistotniejsze zmiany, które wprowadzi.

    1. Możliwość zawarcia umowy o pracę na czas określony pomiędzy tym samym pracodawcą i pracownikiem zostanie ograniczona na dwóch płaszczyznach. Pierwszą będzie limit czasowy. Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umowy terminowej przekroczy 33 miesiące, stosunek pracy z mocy prawa przekształci się w zatrudnienie na czas nieokreślony.
      Jedynym dopuszczalnym wyjątkiem będzie sytuacja w której pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie, które uzasadniają zawarcie umowy terminowej na okres dłuższy niż 33 miesiące, oraz zawiadomi o tym Państwową Inspekcję Pracy, która dokonywać będzie kontroli zasadności stanowiska pracodawcy.
      Drugim ograniczeniem będzie ilość dopuszczalnych przez prawo, zawartych z pracownikiem umów o pracę na czas określony. Po wejściu w życie nowych przepisów, czwarta tego rodzaju umowa z kolei, zostanie uznana na umowę zawartą na czas nieokreślony.
      Limity nie będą obowiązywały pracowników zatrudnionych na podstawie umów na czas określonych w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym oraz w celu wykonywania pracy przez okres kadencji.
    2. Nowelizacja wprowadzi także jednolite okresy wypowiedzenia dla umów o pracę zawartych na czas określony i nieokreślony. W zależności od stażu pracy będą one wynosiły odpowiednio 2 tygodnie, miesiąc lub 3 miesiące.
    3. Modyfikacji zostały także poddane przepisy odnoszące się do umów o pracę na okres próbny. Ponowne zawarcie tego rodzaju umowy z tym samym pracownikiem będzie możliwe jedynie jeżeli ma on być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy, lub po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy.

    Jeśli omawiane kwestie dotyczą również Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z:
    radcą prawnym dr. Dominikiem Lubaszem dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl lub
    radcą prawnym Witoldem Chomiczewskim witold.chomiczewski@lubasziwspolnicy.pl.

    Zastrzeżenie:
    Informacja zawarta w Alercie Prawno – Podatkowym nie stanowi porady prawnej. Lubasz i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych Spółka Komandytowa nie ponosi odpowiedzialności za skutki wykorzystania tej informacji bez uprzedniej analizy takiej możliwości na gruncie konkretnego stanu faktycznego.

    Wróć do listy
    dr Dominik Lubasz

    dr Dominik Lubasz

    • Wspólnik
    • Radca prawny
    Skontaktuj się z autorem

    Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej

    Subscribe to our newsletter

    FreshMail.pl