• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Opodatkowanie obrotu wierzytelnościami – orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE

    W dniu 27 października 2011r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał  orzeczenie rozstrzygające problem podatkowego ujęcia obrotu wierzytelnościami (Bundesfinanzhof przeciwko GFKL Financial Services AG, C-93/10).

    Zgodnie z Dyrektywą w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej usługi finansowe nie podlegają co do zasady opodatkowaniu VAT, a wyjątek w tym zakresie dotyczy usług ściągania długów i factoringu. Zagadnienie opodatkowania VAT transakcji zbycia wierzytelności budziło jednak ogromne kontrowersje, gdyż zgodnie z przeważającym stanowiskiem polskich organów podatkowych i sądów administracyjnych cesja wierzytelności w celu ich windykacji winna być kwalifikowana jako odpłatne świadczenie usług i tym samym podlegać opodatkowaniu.

    Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnął opisany spór przesądzając, że różnica między wartością nominalną cedowanych wierzytelności a ceną ich sprzedaży nie stanowi wynagrodzenia za usługę ściągania długów, ale odzwierciedla rzeczywistą wartość wierzytelności w chwili jej sprzedaży. W konsekwencji, taka sprzedaż wierzytelności nie jest odpłatną usługą opodatkowaną VAT.

    Istotne dla polskich podatników są również skutki wyroku Trybunału w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż uznanie, że nabycie wierzytelności za cenę niższą od nominalnej nie podlega opodatkowaniu VAT oznacza, że nabycie to może być opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Należy zatem przeprowadzić analizę dotychczasowych transakcji cesji wierzytelności pod kątem ich poprawnego rozliczania w kontekście podatku VAT i podatku od czynności cywilnoprawnych.

     

     

    Jeżeli chcielibyście Państwo skorzystać z przepisów zaprezentowanej nowelizacji ustawy o rachunkowości, to bardzo prosimy o kontakt bezpośrednio z:

    Radcą prawnym Witoldem Chomiczewskim                witold.chomiczewski@lubasziwspolnicy.pl

    Radcą prawnym dr. Dominikiem Lubaszem                  dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl

    Wróć do listy
    dr Dominik Lubasz

    dr Dominik Lubasz

    • Wspólnik
    • Radca prawny
    Skontaktuj się z autorem

    Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej