• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Opodatkowanie dochodów spółek komandytowo-akcyjnych

    w dniu 11 maja 2012 roku Minister Finansów wydał interpretację ogólną przepisów podatkowych odnoszącą się do problemu opodatkowania dochodów niebędącego komplementariuszem akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej, które to zagadnienie było do tej pory sporne. Zgodnie z pierwszym poglądem dochody niebędącego komplementariuszem akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej były opodatkowane na takich samych zasadach, jak dochody komplementariusza tej spółki. W konsekwencji akcjonariusz miał obowiązek odprowadzać miesięczne zaliczki na podatek dochodowy, uwzględniając przychody i koszty ich uzyskania generowane przez spółkę komandytowo-akcyjną przypadające na posiadane przez niego akcje. Zwolennicy drugiego poglądu uznawali natomiast, że przychód po stronie akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej powstaje dopiero z chwilą powzięcia przez walne zgromadzenie uchwały o wypłacie dywidendy akcjonariuszom.

    Minister Finansów w swojej interpretacji odwołał się do przepisu art. 347 § 1 K.s.h. w zw. z art. 126 § 1 pkt 2 K.s.h. podkreślając, że „akcjonariusze mają prawo do udziału w zysku wykazanym w sprawozdaniu finansowym, zbadanym przez biegłego rewidenta, który został przeznaczony przez walne zgromadzenie do wypłaty akcjonariuszom”. Minister Finansów uznał, że w związku z taką treścią przepisów Kodeksu spółek handlowych przychód akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej niebędącego jej komplementariuszem z tytułu udziału w jej zysku powstaje z datą podjęcia uchwały przez walne zgromadzenie o wypłacie dywidendy lub w dniu dywidendy, jeżeli uchwała taki określiła. Stąd też dopiero z tą chwilą powstaje podstawa do uiszczenia zaliczki na podatek dochodowy, która będzie płatna za miesiąc, w którym podjęto uchwałę o wypłacie dywidendy akcjonariuszom albo w którym będzie miał miejsce dzień dywidendy.

    Znaczenie przedstawionej interpretacji podatkowej jest daleko idące i powinno przyczynić się do wzrostu zainteresowania przedsiębiorców prowadzeniem działalności gospodarczej właśnie w formie spółki komandytowo-akcyjnej. Dzięki niej uzyskują bowiem możliwość inwestowania zysków wypracowanych przez spółkę komandytowo-akcyjną bez konieczności odprowadzania od nich podatku dochodowego. Konieczność zapłaty podatku dochodowego powstanie dopiero z chwilą podjęcia przez walne zgromadzenie uchwały o wypłacie dywidendy akcjonariuszom.

     

     

    Jeśli zaprezentowana regulacja dotyczy również Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z:

    Radcą prawnym Witoldem Chomiczewskim                witold.chomiczewski@lubasziwspolnicy.pl

    Radcą prawnym dr. Dominikiem Lubaszem                  dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl

     

    Wróć do listy
    dr Dominik Lubasz

    dr Dominik Lubasz

    • Wspólnik
    • Radca prawny
    Skontaktuj się z autorem

    Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej

    Subscribe to our newsletter

    FreshMail.pl