• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Decyzja Rady Unii Europejskiej w sprawie osób uciekających przed wojną w Ukrainie

    bezpanstwowcy, imigranci wojenni, tymczasowa ochrona, uchodzcy, ukraina

    4 marca 2022 roku Rada Unii Europejskiej przyjęła decyzję wykonawczą 2022/382. Przedmiotem tej decyzji jest wprowadzenie tymczasowej ochrony dla wysiedleńców z terenów Ukrainy, którzy opuścili ten kraj 24 lutego 2022 r. lub po tej dacie w wyniku wojny. Tymczasowa ochrona jest wprowadzana we wszystkich państwach członkowskich zgodnie z przepisami dyrektywy 2001/55/WE.

    Tymczasowa ochrona znajduje zastosowanie dla:

    1. obywateli Ukrainy zamieszkałych w Ukrainie przed dniem 24 lutego 2022 r.,
    2. bezpaństwowców lub obywateli państw trzecich innych niż Ukraina, którzy przed 24 lutego 2022 r. korzystali z ochrony międzynarodowej lub równoważonej ochrony krajowej w Ukrainie,
    3. członków rodzin osób wyżej wymienionych, o ile rodzina znajdowała się już i przebywała w Ukrainie przed 24 lutego 2022 r.

     

    Zgodnie z omawianą decyzją za członków rodzin uznaje się:

    1. Małżonka osoby wymienionej w pkt 1 lub 2 powyżej, lub partnera takiej osoby, o ile pozostają w stałym związku, jeżeli prawo lub praktyka danego państwa członkowskiego traktuje pary niepozostające w związku małżeńskim w sposób porównywalny do par pozostających w związku małżeńskim, zgodnie z jego prawem krajowym odnoszących się do cudzoziemców.
    2. Małoletnie i niepozostające w związku małżeńskim dzieci osoby, o której mowa w pkt. 1 lub 2, lub dzieci jej małżonka, niezależnie od tego, czy urodziły się w związku małżeńskim, poza związkiem, czy są przysposobione.
    3. Innych bliskich krewnych, którzy mieszkali razem jako jedna rodzina w czasie, kiedy wystąpiły okoliczności prowadzące do masowego napływu wysiedleńców, i którzy byli w tym czasie całkowicie lub częściowo na utrzymaniu osoby, o której mowa w pkt. 1 lub 2.

     

    Co więcej, tymczasowa ochrona przysługuje również bezpaństwowcom i obywatelom państw trzecich innych niż Ukraina, którzy są w stanie udowodnić, że przed dniem 24 lutego 2022 r. legalnie przebywali na terenie Ukrainy na podstawie ważnego zezwolenia na pobyt, i którzy nie są w stanie w bezpiecznych i trwałych warunkach powrócić do kraju.

    Decyzja wykonawcza może być stosowana przez państwa członkowskie – w tym Polskę –  także wobec innych osób, w tym bezpaństwowców i obywateli państw trzecich innych niż Ukraina, którzy legalnie przebywali w Ukrainie, którzy nie są w stanie w bezpiecznych i trwałych warunkach powrócić do kraju lub regionu pochodzenia.

    Nadal trwają prace na specustawą w Polsce.  Na bieżąco monitorujemy pojawiające się zmiany i będziemy niezwłocznie o nich informować.

     

    Źródło: https://eur-lex.europa.eu/eli/dec_impl/2022/382/oj

    Wróć do listy
    Agnieszka Stefańska-Pieczara

    Agnieszka Stefańska-Pieczara

    • Radca prawny
    Skontaktuj się z autorem

    Jeśli omawiane kwestie dotyczą Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z


    Artykuły powiązane

    WJAZD OBYWATELI UKRAINY DO POLSKI– PODSTAWA, DOKUMENTY, INFORMACJE KONTAKTOWE

    Внизу переклад на українську мову I. Jakie dokumenty są podstawą wjazdu do Polski Zgodnie z informacją podaną na stronie Urzędu do Spraw Cudzoziemców, Obywatel Ukrainy może wjechać do Polski na podstawie: paszportu …

    Specustawa – rozwiązania prawne dla Ukraińców

    Na stronie rządowego centrum legislacji pojawiła się pierwsza informacja o założeniach specustawy — Projektu ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (CD356). Celem ustawy …

    Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej

    Subscribe to our newsletter

    FreshMail.pl