• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Wymóg potwierdzania odbioru faktury korygujących sprzeczny z prawem unijnym

    Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku wydanym w  dniu 31 marca 2010 roku (III SA/Wa 2100/09) poddał analizie zgodność z prawem wspólnotowym przepisu polskiej ustawy o podatku od towarów i usług, który uzależnia możliwość zmniejszenia podstawy opodatkowania o kwotę wskazaną w fakturze korygującej od posiadania przez podatnika potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez kontrahenta. WSA w Warszawie uznał, że:

    „Przepis art. 29 ust. 4a u.p.t.u. jest sprzeczny z prawem wspólnotowym. Warunek posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę, od którego uzależniona jest możliwość obniżenia podstawy opodatkowania (a w konsekwencji obniżenie podatku należnego) stanowi bowiem środek krajowy naruszający w nadmiernym stopniu cele i treść Dyrektywy 112.”

    W uzasadnieniu wyroku WSA w Warszawie podkreślił, że polska regulacja powodowała obciążenie podatnika obowiązkiem podatkowym w stopniu wyższym niż wynikałoby to z rzeczywistej podstawy opodatkowania. Zdaniem Sądu taki skutego polskiej regulacji narusza podstawowe zasady podatku VAT w postaci: proporcjonalności tego podatku, a także jego neutralności. W konsekwencji polska regulacja osłabia zasady wspólnego systemu VAT, a zatem jest niezgodna z prawem wspólnotowym.

    Podkreślenia wymaga, iż ostatecznie w tej kwestii wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyrokiem z dnia 26 stycznia 2012 r., sygn. akt C-588/10 orzekając, że "Wymóg polegający na uzależnieniu obniżenia podstawy opodatkowania wynikającej z pierwotnej faktury od posiadania przez podatnika potwierdzenia otrzymania korekty faktury doręczonego przez nabywcę towarów lub usług mieści się w pojęciu warunków, o których mowa w art. 90 ust. 1 dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Zasady neutralności podatku od wartości dodanej oraz proporcjonalności co do zasady nie sprzeciwiają się takiemu wymogowi. Jednakże, jeżeli uzyskanie przez podatnika, będącego dostawcą towarów lub usług, tego rodzaju potwierdzenia jest w rozsądnym terminie niemożliwe lub nadmiernie utrudnione, to nie można mu odmówić wykazania przed organami podatkowymi danego państwa członkowskiego przy użyciu innych środków, po pierwsze, że dochował on należytej staranności w okolicznościach danej sprawy celem upewnienia się, że nabywca towarów lub usług jest w posiadaniu korekty faktury i że zapoznał się z nią oraz, po drugie, że dana transakcja została w rzeczywistości zrealizowana na warunkach określonych w owej korekcie faktury."

     

     

    Jeżeli chcielibyście Państwo uzyskać dodatkowe informacje dotyczące omówionych wyżej kwestii, to bardzo prosimy o kontakt bezpośrednio z:

    Radcą prawnym Witoldem Chomiczewskim                witold.chomiczewski@lubasziwspolnicy.pl

    Radcą prawnym dr. Dominikiem Lubaszem                  dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl

    Wróć do listy
    dr Dominik Lubasz

    dr Dominik Lubasz

    • Wspólnik
    • Radca prawny
    Skontaktuj się z autorem

    Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej

    Subscribe to our newsletter

    FreshMail.pl