• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Istotne zmiany w odsetkach

    Z dniem 1 stycznia 2016 roku zmieniły się mechanizmy naliczania odsetek. Od nowego roku wszystkie rodzaje odsetek w obrocie cywilnoprawnym są związane z wysokością stopy referencyjnej NBP, która jest stopą podstawową NBP.

    Odsetki ustawowe i maksymalne odsetki ustawowe (art. 359 Kodeksu cywilnego):
    Od 1 stycznia 2016 roku odsetki ustawowe stanowią sumę stopy referencyjnej NBP i 3,5 pkt proc.
    Maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej (np. z umowy) nie będzie mogła przekraczać w stosunku rocznym dwukrotności odsetek ustawowych. Na chwilę obecną odsetki maksymalne kształtowałyby się na poziomie 10 %.

    Odsetki za opóźnienie i maksymalne odsetki za opóźnienie (art. 481 Kodeksu cywilnego):
    Od 1 stycznia 2016 r., odsetki za opóźnienie odpowiadają sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 5,5 punktów procentowych. Wg aktualnych danych byłoby to 7 % w stosunku rocznym. Maksymalna wysokość odsetek za opóźnienie nie może w stosunku rocznym przekraczać dwukrotności wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie (odsetki maksymalne za opóźnienie), czyli ok. 14%.

    Odsetki za opóźnienie w obrocie profesjonalnym (art. 4 pkt 3 ustawy z dnia 28 marca 2013 roku o terminach zapłaty w transakcjach handlowych):
    Istotne z punktu widzenia prowadzenia działalności gospodarczej jest wprowadzenie nowego mechanizmu obliczania odsetek za opóźnienie w obrocie profesjonalnym (transakcje między przedsiębiorcami oraz transakcje z udziałem podmiotów publicznych). Należne odsetki wynosić będą równowartość sumy stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 8 pkt proc. Wg aktualnych danych ok. 9,5 %.
    Przepis art. 4a ww. ustawy stanowi, że do transakcji handlowych nie stosuje się przepisu o odsetkach z Kodeksu cywilnego tj. art. 481 § 2 k.c.
    Dla zastosowania odsetek za opóźnienie w obrocie profesjonalnym, konieczne będzie jednak zakwalifikowanie danej umowy jako transakcji handlowej. Ta zaś, w ww. ustawie definiowana jest jako umowa, której przedmiotem jest odpłatna dostawa towaru lub odpłatne świadczenie usługi, jeżeli strony, o których mowa w art. 2 (m.in. przedsiębiorcy, osoby wykonujące wolny zawód, oddziały i przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych), zawierają ją w związku z wykonywaną działalnością.

    Zastrzeżenie:
    Informacja zawarta w Alercie Prawno – Podatkowym nie stanowi porady prawnej. Lubasz i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych Spółka Komandytowa nie ponosi odpowiedzialności za skutki wykorzystania tej informacji bez uprzedniej analizy takiej możliwości na gruncie konkretnego stanu faktycznego.

    Wróć do listy
    dr Dominik Lubasz

    dr Dominik Lubasz

    • Wspólnik
    • Radca prawny
    Skontaktuj się z autorem

    Jeśli omawiane kwestie dotyczą Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z

    dr Dominik Lubasz

    Wspólnik
    Radca prawny

    dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl

    Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej

    Subscribe to our newsletter

    FreshMail.pl