prawo korporacyjne, prawo spolek
Przedsiębiorcy, mając na uwadze optymalizację podatkową, często decydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki komandytowej. Z jednej strony, pozwala ona na optymalizację podatkową z uwagi na fakt, iż nie jest objęta podatkiem dochodowym od osób prawnych. Dzięki temu, wspólnicy nie ponoszą kosztów związanych z podwójnym opodatkowaniem, tak jak ma to miejsce w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (najpierw opodatkowanie dochodu spółki z o.o. podatkiem CIT, a następnie opodatkowanie dywidendy podatkiem PIT). Z drugiej strony, pozwala na częściowe ograniczenie odpowiedzialności wspólników, bowiem na podstawie art. 102 Kodeksu spółek handlowych wobec wierzycieli za zobowiązania spółki komandytowej co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.
Jednakże, w modelu spółki komandytowej, w dalszym ciągu, co najmniej jeden wspólnik ponosi nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Jak w takim razie zapewnić maksymalną ochronę majątku wspólników, przy jednoczesnym zachowaniu korzystnych zasad opodatkowania?
Rozwiązaniem jest struktura spółki komandytowej z udziałem spółki z o. o. jako komplementariusza. Zapewni to ochronę przed odpowiedzialnością za długi spółki oraz przy odpowiedniej konstrukcji umowy spółki komandytowej liniowe opodatkowanie wspólników będących osobami fizycznymi.
W sytuacji, w której dotychczasowa działalność prowadzona jest w ramach spółki komandytowej, osiągnięcie wyżej opisanej struktury możliwe będzie w różny sposób - poniżej przedstawione zostaną dwie przykładowe możliwości. W obu z nich, pierwszym krokiem będzie utworzenie nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W pierwszym wariancie, spółka z o.o. wstąpiłaby do istniejącej spółki komandytowej w charakterze komplementariusza, a dotychczasowy komplementariusz stałby się komandytariuszem. Natomiast w drugim wariancie, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nabyłaby ogół praw i obowiązków w spółce komandytowej od komplementariusza.
- Założenie spółki z o.o. Pierwszym krokiem jest zawiązanie spółki z o.o. Spółkę tę mogą zawiązać osoby będące wspólnikami istniejącej spółki komandytowej. Może ją również zawiązać jedynie jeden ze wspólników. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zawiązywana jest poprzez zawarcie umowy spółki. W przygotowaniu umowy spółki pomóc może kancelaria radców prawnych lub kancelaria adwokacka, tak by struktura spółki i sposób zarządzania nią były elastyczne i najpełniej odpowiadały zakładanym przez wspólników celom.
- Wariant A – przystąpienie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do spółki komandytowej w charakterze komplementariusza. Kwestię przystąpienia osoby trzeciej do spółki komandytowej w charakterze komplementariusza reguluje art. 115 Kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z tym przepisem, osoba trzecia może przystąpić do spółki komandytowej w charakterze komplementariusza tylko wtedy, kiedy umowa spółki to przewiduje. Może się zatem okazać, że przed przystąpieniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do spółki komandytowej, konieczna będzie zmiana umowy spółki komandytowej. W tym zakresie wskazana jest odpowiednia obsługa prawna celem przygotowania stosownych dokumentów, by usprawnić cały proces tworzenia docelowej struktury.Jeśli umowa spółki komandytowej przewiduje możliwość przystąpienia osoby trzeciej w charakterze komplementariusza, wówczas można podjąć działania zmierzające do przystąpienia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do spółki komandytowej.
Zgodnie z art. 115 KSH, przystąpienie do spółki nowego komplementariusza wymaga zgody wszystkich dotychczasowych wspólników. Z kolei sama realizacja tego przedsięwzięcia następuje także w trybie zmiany umowy spółki. Zmieniając umowę spółki, wskazuje się nowego komplementariusza, a także opisuje się wnoszony przez niego wkład i podaje jego wartość. Jednocześnie umowa spółki może zostać zmieniona w ten sposób, że dotychczasowy komplementariusz stanie się komandytariuszem.
- Wariant B – zbycie ogółu praw i obowiązków dotychczasowego komplementariusza na rzecz spółki z o.o.
Zmiana w składzie osobowym wspólników spółki komandytowej może nastąpić również poprzez zbycie ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej przez dotychczasowego komplementariusza na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Zagadnienie związane ze zbyciem ogółu praw i obowiązków reguluje art. 10 KSH. Zgodnie z § 1 powołanego przepisu, zbycie ogółu praw i obowiązków jest możliwe tylko wtedy, gdy umowa spółki to przewiduje. Dla właściwego opracowania takiej umowy niezbędna może się okazać pomoc prawna, w związku koniecznością wprowadzenia do umowy spółki komandytowej stosownych postanowień.
Jeśli umowa spółki komandytowej przewiduje możliwość zbycia ogółu praw i obowiązków, wówczas można podjąć działania zmierzające do zbycia ogółu praw i obowiązków przez dotychczasowego komplementariusza na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zgodnie z art. 10 § 2 KSH, ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko po uzyskaniu pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. W zakresie przygotowania wszystkich wymaganych takich dokumentów, zdecydowanie przydatna będzie kompleksowa obsługa prawna.
Kolejnym opcjonalnym etapem niniejszego wariantu jest przystąpienie dotychczasowego komplementariusza do spółki w charakterze komandytariusza. Następuje to w trybie zmiany umowy spółki. Zmieniając umowę spółki, wskazuje się nowego komandytariusza, a także opisuje się wnoszony wkład, podając jego wartość, a także określa się wysokość sumy komandytowej. W celu podjęcia odpowiednich decyzji co do struktury i zapewnić osiągnięcie pożądanych celów, spółka może skorzystać z usług, które oferuje kancelaria prawna. Ważne by jej specjalizacją była obsługa prawna firm.
- Rejestracja w KRS
Wszystkie przedstawione powyżej etapy uzyskania struktury spółki komandytowej z udziałem spółki z o.o. jako komplementariuszem wymagają rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Struktura spółki komandytowej z udziałem spółki z o.o. jako komplementariuszem wydaje się być optymalną formą prowadzenia działalności. Zapewnia ona bowiem ochronę przed odpowiedzialnością za długi spółki oraz przy odpowiedniej konstrukcji umowy spółki komandytowej liniowe opodatkowanie wspólników będących osobami fizycznymi.
Osiągnięcie pożądanej struktury jest możliwe na kilka sposobów przewidzianych przez prawo spółek. Wybór najbardziej korzystnego z nich wymagać będzie przeprowadzenia odpowiednich analiz prawnych i podatkowych na gruncie konkretnego stanu faktycznego, stąd też odpowiednia obsługa prawna może okazać się przydatna.
Post Views:
10 303