• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Trybunał Konstytucyjny uznał przepisy karne ustawy – Prawo autorskie za zgodne z Konstytucją.

    18 lutego 2015 roku Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w którym orzekł, że art. 115 ust. 3 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest zgodny z art. 42 ust. 1 Konstytucji.

    Przepis, zgodnie z którym ten, kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w inny sposób niż określony w ust. 1 lub ust. 2 narusza wymienione w przepisie cudze prawa autorskie lub prawa pokrewne, albo nie wykonuje określonych obowiązków podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku” został zakwestionowany przez Rzecznika Praw Obywatelskich.

    W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich, kwestionowany przepis narusza art. 42 ust. 1 Konstytucji, zgodnie z którym odpowiedzialności karnej podlega ten tylko, kto dopuścił się czynu zabronionego pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia, ponieważ ustawodawca wprowadzając w kwestionowanej regulacji odpowiedzialność karną nie zachował precyzji wymaganej od przepisów regulujących tę formę odpowiedzialności, w szczególności za niedookreślone należy uznać znamię „w inny sposób”.

    Trybunał nie zgodził się z oceną Rzecznika. Stwierdził m.in., że „sięgnięcie przez ustawodawcę, w przypadku kwestionowanego przepisu, do pojęć niedookreślonych należy uznać za uzasadnione charakterem regulacji prawnoautorskiej, stosowanej w warunkach dynamicznych zmian doby nowych technologii”.

    Jeśli omawiane kwestie dotyczą również Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z:
    radcą prawnym dr. Dominikiem Lubaszem dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl lub
    radcą prawnym Witoldem Chomiczewskim witold.chomiczewski@lubasziwspolnicy.pl.

    Zastrzeżenie:
    Informacja zawarta w Alercie Prawno – Podatkowym nie stanowi porady prawnej. Lubasz i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych Spółka Komandytowa nie ponosi odpowiedzialności za skutki wykorzystania tej informacji bez uprzedniej analizy takiej możliwości na gruncie konkretnego stanu faktycznego.

    Wróć do listy
    dr Dominik Lubasz

    dr Dominik Lubasz

    • Wspólnik
    • Radca prawny
    Skontaktuj się z autorem

    Jeśli omawiane kwestie dotyczą Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z

    dr Dominik Lubasz

    Wspólnik
    Radca prawny

    dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl

    Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej

    Subscribe to our newsletter

    FreshMail.pl