• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Umowy na czas określony tylko do 36 miesięcy

    W dniu 31 marca 2015 r. Rząd przyjął nowelizację kodeksu pracy, zakładającą, że umowy o pracę na czas określony będą mogły być zawierane jedynie na okres 3 lat, a po upływie tego czasu, pracodawca będzie zobowiązany zawrzeć z pracownikiem umowę na czas nieokreślony.

    Obowiązujące przepisy stanowią, że dopiero trzecia umowa o pracę musi być zawarta na czas nieokreślony, jeśli dwie ją poprzedzające zawarte były na czas określony, a przerwa w zatrudnieniu nie przekroczyła jednego miesiąca. Regulacje ustawowe nie zawierają jednak ograniczeń co do łącznego okresu związania pracownika stosunkiem pracy na czas określony, co w praktyce prowadziło często do nadużywania tej możliwości przez pracodawców.

    Ważną zmianą, którą także zakłada projekt, jest zrównanie okresów wypowiedzenia umów o pracę na czas określony i nieokreślony. Obecnie, okres wypowiedzenia umów na czas określony wynosi 2 tygodnie, jednak tylko jeśli zostanie wskazany w umowie, a może zostać wskazany jedynie w umowach zawartych na czas dłuższy niż 6 miesięcy. Po wejściu w życie nowych przepisów, długość okresu wypowiedzenia będzie uzależniona od stażu pracy w danym przedsiębiorstwie. Gdy będzie on krótszy niż 6 miesięcy, okres wypowiedzenia wynosił będzie 2 tygodnie, gdy będzie dłuższy niż 6 miesięcy ale krótszy niż 3 lata – miesiąc, a 3 miesiące, jeśli staż pracy będzie wynosił co najmniej 3 lata.

    Istotną modyfikacją będzie także możliwość jednostronnego zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy przez pracodawcę, w okresie wypowiedzenia.
    Projekt zostanie przekazany do Sejmu.

    Jeśli omawiane kwestie dotyczą również Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z:
    radcą prawnym dr. Dominikiem Lubaszem dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl lub
    radcą prawnym Witoldem Chomiczewskim witold.chomiczewski@lubasziwspolnicy.pl.

    Zastrzeżenie:
    Informacja zawarta w Alercie Prawno – Podatkowym nie stanowi porady prawnej. Lubasz i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych Spółka Komandytowa nie ponosi odpowiedzialności za skutki wykorzystania tej informacji bez uprzedniej analizy takiej możliwości na gruncie konkretnego stanu faktycznego.

    Wróć do listy
    dr Dominik Lubasz

    dr Dominik Lubasz

    • Wspólnik
    • Radca prawny
    Skontaktuj się z autorem

    Jeśli omawiane kwestie dotyczą Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z

    dr Dominik Lubasz

    Wspólnik
    Radca prawny

    dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl

    Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej

    Subscribe to our newsletter

    FreshMail.pl