• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Ustawa o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych

    W dniu 1 stycznia 2013 roku weszły w życie przepisy ustawy z dnia 16 listopada 2012 roku o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce wprowadzającej zmiany m.in. w ustawach o podatku dochodowym od osób prawnych, podatku dochodowym od osób fizycznych, podatku od towarów i usług oraz ordynacji podatkowej.

    Do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dodaje się art. 24d oraz do ustawy o podatku dochodowym od osób prawych dodaje się art. 15b.

    Na gruncie tych przepisów podatnik będący dłużnikiem, który zaliczył do kosztów uzyskania przychodu kwoty wynikające z faktury, umowy lub innego dokumentu i ich nie uregulował w terminie 30 dni od daty upływu terminu płatności zobowiązany będzie do korekty kosztów podatkowych o te kwoty. Jeśli termin płatności jest dłuższy niż 60 dni w/w zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów powinno nastąpić w terminie 90 dni od daty zaliczenia tych kwot do kosztów uzyskania przychodu.

    Wyłączenia z kosztów uzyskania przychodu będą miały odpowiednie zastosowanie do odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w tej części, która odpowiada nieuregulowanym płatnościom składającym się na wartość początkową.

    Nowa regulacja wprowadza również zmiany w regulacjach dot. umowy leasingu:

    ◦  Zmianie ulega art. 23b ust. 1 pkt 3 i art. 23f ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 17b ust. 1 pkt 3 i art. 17f ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W związku z powyższym możliwe będzie zawieranie umów leasingu w odniesieniu do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, które były wcześniej przedmiotem leasingu. W razie ponownego leasingu suma ustalonych przez strony opłat musi odpowiadać co najmniej wartości rynkowej przedmiotu umowy. Zmianie ulegną także przepisy dot. rozliczenia podatkowego leasingu finansowego.

    ◦  Zmianie ulega art. 23a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 17a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W związku z powyższym możliwa będzie cesja leasingu podczas trwania podstawowego okresu umowy leasingu bez ryzyka wystąpienia negatywnych konsekwencji podatkowych. Jeśli w razie cesji umowy w w/w okresie dochodzi wyłącznie do zmiany strony i wstąpienia jej w prawa i obowiązki dotychczasowego finansującego lub korzystającego, to zasady dot. rozliczania podatkowego takiej umowy powinny odbywać się tak jakby zmiana nie została dokonana. Dokonanie modyfikacji innych niż tylko zmiana strony oznacza, że taka umowa dla celów podatkowych nie będzie traktowana jak dotychczasowa umowa leasingu.

    ◦  Zmianie ulega art. 23a pkt 1 i art. 23i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 17a pkt 1 i art. 17i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W związku z tym możliwe będzie objęcie prawa wieczystego użytkowania gruntów umową leasingu. Zasady rozliczeń podatkowych będą analogiczne do leasingu gruntu.

    ◦  Zmianie ulega art. 23b ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 17b ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W związku z powyższym skróceniu do 5 lat ulegnie minimalny czas trwania umowy leasingu nieruchomości podlegających amortyzacji.

     

    Zmienione przez ustawę zostają także postanowienia ustawy o podatku od towarów i usług dotyczące korzystania z tzw. ulgi na złe długi. Podatnik, który rozliczył podatek VAT od należności, której faktycznie nie otrzymał będzie mógł dokonać korekty podatku należnego po upływie 150 dni od terminu płatności (obecnie 180 dni).

    Nowe przepisy przewidują obligatoryjną korektę podatku naliczonego, jeśli dłużnik zalega z zapłatą dłużej aniżeli 150 dni po terminie płatności. Przepisy te odnoszą się również do wierzytelności powstałych przed dniem wejścia w życie ustawy, jeśli ich nieściągalność określona według nowych zasad (tj. po upływie 150 dni) podlega uprawdopodobnieniu po wejściu w życie ustawy.

    Dodany został także art. 89b ust. 6 zgodnie z którym w stosunku do dłużników, którzy nie dokonali korekty, organy podatkowe mogą ustalić dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 30%.

Ustawa deregulacyjna z 16 listopada 2012 roku przewiduje usunięcie art. 230 Ordynacji podatkowej. W związku z powyższym organy odwoławcze zostaną pozbawione prawa do zwrotu sprawy organowi pierwszej instancji w celu dokonania wymiaru uzupełniającego. W praktyce oznacza to, że zmaleje ryzyko pogorszenia sytuacji podatnika w wyniku odwołania.

    Ustawa poprzez zmianę art. 584[2]§ 2 umożliwia również sukcesję podatkową praw związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą w sytuacji przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy w spółkę.

     

     

    Jeżeli chcielibyście Państwo uzyskać dodatkowe informacje dotyczące omówionych wyżej kwestii, to bardzo prosimy o kontakt bezpośrednio z:

    Radcą prawnym Witoldem Chomiczewskim                 witold.chomiczewski@lubasziwspolnicy.pl

    Radcą prawnym dr. Dominikiem Lubaszem                  dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl

    Wróć do listy
    dr Dominik Lubasz

    dr Dominik Lubasz

    • Wspólnik
    • Radca prawny
    Skontaktuj się z autorem

    Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej

    Subscribe to our newsletter

    FreshMail.pl