• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Zatrudnienie członków zarządów spółek kapitałowych jeszcze raz

    Sąd Najwyższy – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w wyroku wydanym w sprawie o sygn. akt I UK 8/11 odniósł się do niezwykle istotnej dla członków zarządu spółek kapitałowych będących jednocześnie ich udziałowcami albo akcjonariuszami kwestii podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy.

    Sąd Najwyższym w składzie orzekającym stwierdził, że nie jest możliwe pełnienie funkcji członka zarządu w oparciu o zatrudnienie pracownicze w sytuacji, gdy pracodawcą miała by być spółka jednoosobowa, w której członek zarządu jest jedynym wspólnikiem. Sąd Najwyższy orzekł ponadto, że powyższa konkluzja odnosi się także do spółki nie będącej spółką jednoosobową, w której udział w kapitale zakładowym wspólników innych niż wspólnik będący członkiem zarządu pozostaje iluzoryczny (np. 99/100 do 1/100). Zdaniem Sądu Najwyższego w kontekście prawa ubezpieczeń społecznych taką spółkę należy traktować jako spółkę jednoosobową.

    W uzasadnieniu wyroku Sąd Najwyższy wskazał, że jedyny (lub „niemal” jedyny) wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie powinien uzyskać statusu pracowniczego ze względu na brak podporządkowania pracowniczego i brak zaistnienia przesłanki odpłatności pracy.

    Znaczenie powyższego wyroku:

    Orzeczenie to wzmacnia dotychczasową linię orzecznictwa ZUS i Sądu Najwyższego w tym zakresie. W konsekwencji takiej interpretacji powszechną może stać się praktyka ZUS polegająca na uznawaniu, że członek zarządu nie tylko w przypadku gdy jest on jedynym udziałowcem spółki, ale także w przypadku gdy jest on większościowym udziałowcem spółki, nie może świadczyć dla spółki pracy w oparciu o umowę o pracę.

    Skutkiem takich decyzji ZUS będzie zwrot uiszczonych składek oraz odmowa świadczeń z ubezpieczeń społecznych za ten okres, a także komplikacje przy ustalaniu w przyszłości prawa do emerytury.

     

     

    Jeżeli chcielibyście Państwo uzyskać dodatkowe informacje dotyczące omówionych wyżej kwestii, to bardzo prosimy o kontakt bezpośrednio z:

    Radcą prawnym Witoldem Chomiczewskim                witold.chomiczewski@lubasziwspolnicy.pl

    Radcą prawnym dr. Dominikiem Lubaszem                  dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl

    Wróć do listy
    dr Dominik Lubasz

    dr Dominik Lubasz

    • Wspólnik
    • Radca prawny
    Skontaktuj się z autorem

    Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej