• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Zmiany w prawie 2015!

    Przed nami Nowy Rok. W niniejszym alercie prezentujemy Państwu listę najważniejszych zmian w prawie w roku 2015.

    1. Od 1 stycznia 2015 r. wynagrodzenie minimalne zostanie podwyższone do kwoty 1750,00 zł brutto

    2. Zmiany w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
    Od połowy 2015 roku, prawdopodobnie, obowiązywać będą nowe zasady ustalania podstawy wymiaru świadczeń. Maksymalny zasiłek macierzyński będzie przysługiwał kobietom, które co najmniej przez 12 kolejnych miesięcy płaciły składki do ZUS w maksymalnej wysokości. Krótszy okres ubezpieczenia będzie powodował odpowiednie zmniejszenie zasiłku.

    3. Powrót do pracy bez wstępnych badań lekarskich
    Od 1 kwietnia 2015 r. pracodawca nie będzie już musiał kierować pracownika na wstępne badania lekarskie, jeśli był on już zatrudniony u tego pracodawcy, przyjmowany jest na to samo stanowisko, lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy i zatrudnienie następuje na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej.

    4. Obowiązek odprowadzania składek do ZUS przez członków rad nadzorczych od 1 stycznia 2015 r., a oskładkowanie umów zlecenia od 1 stycznia 2016 r.
    Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych polega na poszerzeniu kręgu osób podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. W przypadku członków rad nadzorczych, podstawę wymiaru składki będzie stanowić przychód uzyskiwany z tytułu pełnienia funkcji, a płatnikiem będzie podmiot w którym organ działa.

    5. Obowiązkowe e-deklaracje dla płatników zobowiązanych do sporządzenia informacji lub rocznego obliczenia podatku dla więcej niż pięciu podatników
    Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadza nowy obowiązek w zakresie składania deklaracji PIT-11, PIT-8C, PIT-R oraz deklaracji PIT-40 drogą elektroniczną.
    Takie rozwiązanie spowoduje znaczne ułatwienie, ponieważ w ramach jednej transmisji danych istnieje możliwość złożenia aż do 20 000 dokumentów i uzyskania jednego Urzędowego Poświadczenia Odbioru dla całej zrealizowanej wysyłki.
    Możliwość składania deklaracji PIT w formie papierowej będzie przysługiwała tylko niewielkiej grupie płatników oraz podmiotom niepełniących funkcji płatnika. Co więcej, termin na sporządzenie i przekazanie takiej deklaracji będzie upływał z końcem stycznia. Przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2015 r.

    6. Mikroprzedsiębiorstwa mogą sporządzić uproszczone sprawozdanie finansowe już za 2014 rok
    Konieczność dostosowania obowiązujących przepisów do założeń Dyrektywy PE i Rady 2013/34/UE z 26 czerwca 2013 r., zaowocowała nowelizacją ustawy o rachunkowości. Wspomniany akt prawa europejskiego umożliwia państwom członkowskim wprowadzenie ułatwień w zakresie obowiązków sprawozdawczości finansowej dla małych jednostek, którymi są: spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki komandytowo-akcyjne, które w roku obrotowym, za który sporządzają sprawozdanie finansowe oraz w roku poprzedzającym nie przekroczyły przynajmniej dwóch z limitów, jakimi są: suma bilansowa do 4 000 000 euro, przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów do 8 000 000 euro, przeciętne zatrudnienie w roku obrotowym do 50 pracowników. Ustawa obowiązuje od lipca 2014 r., a jej przepisy mają zastosowanie do sprawozdań finansowych za 2014 r.

    7. Opodatkowanie zagranicznych spółek kontrolowanych
    Od dnia 1 stycznia 2015 r. przedsiębiorcy nie będą mogli dokonywać przesunięć osiągniętych zysków do rajów podatkowych. Nowe przepisy przewidują opodatkowanie kontrolowanych spółek zagranicznych (tzw. CFC) w Polsce, jeżeli krajowa spółka ma w podmiocie zagranicznym ponad 25 % udziałów. Za CFC uznany będzie ponadto każdy podmiot wymieniony w wykazie krajów i terytoriów stosujących destruktywną konkurencję podatkową.

    8. Rozliczanie podatku dochodowego z tytułu użytkowania przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych
    W październiku 2014 r. Sejm uchwalił ustawę o ułatwianiu wykonywania działalności gospodarczej, która min. wprowadza opłatę ryczałtową dla pracowników wykorzystujących samochody służbowe do celów prywatnych. Tak znowelizowane przepisy pozwolą na uniknięcie wątpliwości co do sposobu ustalania przychodu z tego tytułu. Przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2015 r.

    9. Zmiany wzorów deklaracji i informacji podatkowych
    Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów, do przychodów osiągniętych od dnia 1 stycznia 2015 r. trzeba będzie stosować nowe wzory deklaracji PIT – 28, PIT – 16A, PIT 19A, PIT – 28/A, PIT – 28/B, PIT/O, PIT/D, PIT-28.

    10. Nowe wzory oznakowania opakowań
    Od 1 stycznia 2015 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Środowiska, określające wzory oznakowania opakowań, wskazujące na rodzaj materiału z którego są one wykonane.

    11. Zmiany podatkowe w budżecie na 2015 r.

    • Zdefiniowanie samochodu osobowego oraz przepisów związanych z przychodami i kosztami podatkowymi wynikającymi z korekty kwoty podatku naliczonego, odliczonej przy produkcji lub nabyciu samochodu osobowego,
    • Zwolnienie z opodatkowania wynagrodzeń za służebność przesyłu,
    • Przesunięcie opodatkowania dochodu z tytułu wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego w postaci własności intelektualnej, na okres 5 lat od dnia objęcia w ten sposób udziałów lub akcji.

    12. Uproszczenie procedur dotyczących upadłości konsumenckiej
    Ze względu na bardzo małą ilość osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które zdecydowały się do tej pory skorzystać z możliwość ogłoszenia upadłości, wprowadzono zmiany w ustawie - prawo upadłościowe i naprawcze, które mają uprościć i skrócić takie postępowanie. Nowelizacja rozszerza m. in. katalog osób mogących skorzystać z upadłości konsumenckiej, jako sposobu na oddłużenie. Nowe przepisy wejdą w życie 31 grudnia 2014 r.

    13. Nowelizacja rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach specjalnych stref ekonomicznych
    Od 1 stycznia 2015 r. zasady udzielania pomocy publicznej przedsiębiorcom działającym w specjalnych strefach ekonomicznych będą dostosowane do przepisów obowiązujących w UE w latach 2014-2020 określonych Rozporządzeniem WE i Wytycznymi w sprawie pomocy regionalnej na lata 2014-2020.

    14. Zmieniają się zasady zdawania egzaminów na prawo jazdy
    Od 1 stycznia 2015 r. kandydaci na kierowców będą mieli dwa dodatkowe zadania na teście praktycznym – właściwa zmiana biegów i hamowanie silnikiem. Egzaminator będzie zwracał uwagę na to, czy zdający jeździ ekologicznie i płynnie. Natomiast od 2016 r., uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu na prawo jazdy kat. B będzie oznaczało otrzymanie tymczasowych uprawnień, które będą musiały być doskonalone w ramach dodatkowego kursu z zakresu bezpieczeństwa jazdy.

    15. Modyfikacje w świadczeniach opieki zdrowotnej
    Zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych mają poprawić system opieki nad pacjentami onkologicznymi. Czas oczekiwania na diagnostykę ma zostać skrócony a dostęp do świadczeń zwiększony poprzez stworzenie odrębnego rejestru pacjentów dotkniętych chorobą nowotworową. Nowe przepisy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.

    16. Zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących
    Nowe rozporządzenie wydane przez Ministra Finansów jest pierwszym krokiem w procesie niwelowania wszelkich zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych przy prowadzeniu ewidencji sprzedaży, realizowanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Do tej pory obowiązek instalacji kasy fiskalnej dotykał podatników, których obrót przekroczył kwotę 20 000,00 zł. Resort finansów opracował listę zawodów, których przedstawiciele, od 1 stycznia 2015 r., mają obowiązek prowadzić ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących.

    17. Nowe dowody osobiste
    Od 1 marca 2015 r. będzie obowiązywał nowy wzór dowodu osobistego, który nie przewiduje zamieszczania takich danych jak adres zameldowania, kolor oczu czy wzrost, nie będzie też zeskanowanego podpisu posiadacza dowodu. Na dokumencie będzie natomiast informacja o obywatelstwie. Wszystkie dowody będą także opatrzone terminem ważności.

    18. Zmiany w jurysdykcji i uznawaniu orzeczeń sądowych oraz ich wykonywaniu, w sprawach cywilnych i handlowych
    Unia Europejska rezygnuje z procedury exequator, która przewidywała, że orzeczenie wydane w jednym z państw członkowskich i w tym państwie wykonalne, będzie mogło być wykonane w innym państwie członkowskim, po stwierdzeniu jego wykonalności przez sąd, na wniosek uprawnionego. Zgodnie z postanowieniami nowego rozporządzenia, orzeczenie wydane w państwie członkowskim, które jest w nim wykonalne, będzie wykonalne także w pozostałych krajach należących do UE, bez konieczności wydawania odrębnego orzeczenia w tej sprawie. Nowe przepisy zaczną obowiązywać w dniu 10 stycznia 2015 r.

    19. Ustawa o prawach konsumenta
    25 grudnia 2014 r. wejdzie w życie ustawa o prawach konsumenta, wdrażająca do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie praw konsumenta. Najważniejsze zmiany to m. in. wydłużenie terminu na odstąpienie od umowy zawieranej poza lokalem lub na odległość, bez podania przyczyn, do 14 dni, zwiększenie prawa konsumenta do informacji, zwłaszcza poprzez udzielenie wyczerpujących informacji o rzeczywistych kosztach związanych z zawieraną umową, zwiększenie swobody konsumenta, w kwestii wyboru uprawnienia, z jakiego może skorzystać w przypadku wadliwości nabytej rzeczy.

    20. Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz Kodeksu postępowania cywilnego
    Zmiany dotyczą m. in. łagodzenia kar lub odstąpienia od nałożenia kary pieniężnej (tzw. leniency), przez Prezesa UOKiK w sytuacji, gdy przedsiębiorca sam poinformuje organ o stosowaniu niedozwolonej praktyki. Wprowadzona zostanie instytucja leniency plus, przewidująca możliwość obniżenia już nałożonej kary, dla przedsiębiorcy, który złożył uprzednio wniosek leniency, nie udało mu się jednak uzyskać odstąpienia od kary, ale przekazał organowi informacje odnośnie innego porozumienia niedozwolonego. Nowe przepisy będą obowiązywały od 18 stycznia 2015 r.

    Jeśli omawiane kwestie dotyczą również Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z:
    radcą prawnym dr. Dominikiem Lubaszem: dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl lub
    radcą prawnym Witoldem Chomiczewskim: witold.chomiczewski@lubasziwspolnicy.pl.

    Zastrzeżenie:
    Informacja zawarta w Alercie Prawno – Podatkowym nie stanowi porady prawnej. Lubasz i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych Spółka Komandytowa nie ponosi odpowiedzialności za skutki wykorzystania tej informacji bez uprzedniej analizy takiej możliwości na gruncie konkretnego stanu faktycznego.

    Wróć do listy
    dr Dominik Lubasz

    dr Dominik Lubasz

    • Wspólnik
    • Radca prawny
    Skontaktuj się z autorem

    Jeśli omawiane kwestie dotyczą Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z

    dr Dominik Lubasz

    Wspólnik
    Radca prawny

    dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl

    Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej

    Subscribe to our newsletter

    FreshMail.pl