• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Podatek liniowy tylko do końca przyszłego roku?

    Jak sygnalizowaliśmy kilka miesięcy temu (zobacz: http://www.lubasziwspolnicy.pl/jeden-podatek-zamiast-pit-skladek-do-zus-i-nfz/), w ostatnim czasie w Radzie Ministrów trwają prace nad istotną reformą ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 stycznia 2018 roku. Podstawowym założeniem reformy jest ustanowienie jednolitej daniny publicznej, nazywanej superpodatkiem, która obejmowałaby podatek dochodowy, składki na ubezpieczenie społeczne i składkę zdrowotną. Jednym z pomysłów związanych z tą reformą, który wywołuje  największe kontrowersje, jest zniesienie wraz z końcem przyszłego roku 19%-owego podatku liniowego.

    Aktualny stan prawny w zakresie podatku liniowego

    Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. stanowi, iż przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą mogą skorzystać z jednej
    z dwóch metod obliczania podatku dochodowego – liniowej lub progresywnej. Przedsiębiorca decydujący się na metodę liniową odprowadza PIT w wysokości 19% bez względu na wysokość osiąganych dochodów, rezygnując przy tym z niektórych przywilejów, takich jak kwota wolna od podatku, niektóre ulgi podatkowe oraz prawo wspólnego rozliczania się
    z małżonkiem. Pomimo wskazanych obostrzeń, z podatku liniowego korzysta znaczna część polskich przedsiębiorców.

    Zapowiadane zmiany

    Ostateczne założenia projektu zmiany ustawy o PIT nie jeszcze są znane, ale z dotychczasowych wypowiedzi medialnych przedstawicieli rządu wynika, iż planowane wprowadzenie jednolitego superpodatku miałoby zostać połączone
    z jednoczesnym zniesieniem podatku liniowego i zastąpieniem go podatkiem progresywnym. Jedną z przedstawianych propozycji było wprowadzenie czterech lub pięciu stawek podatkowych, z których najniższa wynosiłaby ok. 19,5%, zaś najwyższa – ok. 40%. Stawki te obejmowałyby także składki na ubezpieczenie społeczne i składkę zdrowotną. Progresja podatku miałaby się kończyć na poziomie ok. 150 tysięcy złotych, co oznacza, iż najwyższą stawkę podatku opłacaliby ci przedsiębiorcy, którzy uzyskują roczny dochód przekraczający 150 tysięcy złotych. Jednocześnie rząd rozważa obniżenie składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz objęcie jej progresją.

    Konsekwencje wprowadzenia zapowiadanych zmian

    Przedstawione powyżej plany wprowadzenia zmian wzbudziły wątpliwości ekspertów oraz samych przedsiębiorców, m.in. co do tego, że na wprowadzonych zmianach mogliby zyskać przede wszystkim najmniejsi przedsiębiorcy. Korzystaliby oni nie tylko z wyższej kwoty wolnej od podatku, lecz przede wszystkim z możliwości odprowadzania daniny w wysokości 19,5%, która zawierałaby w sobie wszystkie dotychczasowe obciążenia fiskalne – PIT, składkę na ubezpieczenie społeczne i składkę zdrowotną. Specjaliści podkreślają jednak, że realna korzyść mogłaby nie być tak znaczna, jak zapowiada rząd – wiele zależałoby od tego, w jaki sposób i na jakim poziomie zostałyby ostatecznie ukształtowane progi podatkowe.

    Podnoszone są głosy, że reforma w tym kształcie mogłaby mieć negatywne skutki dla dużych przedsiębiorców - przede wszystkich tych, którzy osiągnęliby dochód przekraczający najwyższy próg podatkowy.

    Przedwczesne obawy? Rząd wycofuje się z pomysłów

    Ostatnie dni przynoszą jednak nowe spojrzenie na planowaną reformę. W najnowszych wypowiedziach medialnych przedstawiciele rządu wskazują bowiem, iż  projekt zmian, które mają za cel wprowadzenie superpodatku, wciąż nie uzyskał ostatecznego kształtu i nadal opracowywane są rozwiązania, które zapobiegłyby pogorszeniu sytuacji przedsiębiorców. Na szczególną uwagę zasługują doniesienia, wedle których rząd nie wyklucza całkowitego wycofania się z pomysłu wprowadzenia jednolitej daniny z uwagi na jego negatywny wpływ na sytuację średnich i dużych przedsiębiorców. Wiadomym jest także, iż jedną z koncepcji rozważanych przez rząd jest pozostanie przy 19%-owym podatku liniowym dla przedsiębiorców, przy czym ewentualnemu przekształceniu miałaby podlegać składka ZUS opłacana przez osoby korzystające z podatku liniowego.

    Ostateczne założenia reformy poznamy dopiero pod koniec bieżącego roku. Będziemy o nich na bieżąco informować.

    Wróć do listy
    Karolina Przybysz

    Karolina Przybysz

    • Radca prawny
    Skontaktuj się z autorem

    Artykuły powiązane

    Pozbawienie płatnika CIT możliwości amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych -niekonstytucyjne.

    13 stycznia i 10 lutego 2015 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytanie prawne WSA w Krakowie, dotyczące możliwości amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych, takich jak prawo użytkowania na udziale w nieruchomości. …

    Ważne zmiany w przepisach podatkowych

    Wraz z nadejściem nowego roku, weszły w życie ważne nowelizacje przepisów podatkowych. Zmianie uległy między innymi ustawa o podatku od towarów i usług (VAT), a także ustawa o podatku dochodowym …

    Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej

    Subscribe to our newsletter

    FreshMail.pl