• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Klienci tzw. firm pożyczkowych będą lepiej chronieni.

    Ministerstwo Finansów pracuje nad nowelizacją ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz prawa bankowego. Celem zmian jest zwiększenie ochrony osób korzystających z usług tzw. firm pożyczkowych, które nie są objęte obowiązkiem uzyskania zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. Założeniem zmian jest także umożliwienie eliminowania z obrotu gospodarczego podmiotów wykonujących działalność reglamentowaną na rynku finansowym bez wymaganego zezwolenia.

    KNF na gruncie nowych przepisów będzie mogła żądać informacji od tzw. firm pożyczkowych, jeśli pojawi się uzasadnione podejrzenie stosowania nieuczciwych praktyk mających na celu obciążenie ryzykiem zbieranych środków finansowych.

    Istotnymi zmianami jest również: podwyższenie kar za prowadzenie działalności bankowej bez odpowiedniego zezwolenia oraz sprecyzowanie warunków prowadzenia działalności polegającej na udzielaniu pożyczek ze środków własnych.

    Klienci tzw. firm pożyczkowych będą chronieni również poprzez wprowadzenie maksymalnej wysokości odsetek za opóźnienie w spłacie, maksymalnych odsetek od odsetek oraz ograniczenie całkowitego kosztu pożyczki.
    W znowelizowanej ustawie znajdą się również zasady dostępu, przekazywania i wymiany informacji o udzielonych kredytach konsumenckich przez banki i tzw. firmy pożyczkowe.

     

    Nasza rekomendacja:

    tzw. firmy pożyczkowe powinny przygotować się na planowane zmiany, aby wdrożenie nowych przepisów przebiegało płynnie i nie naraziło ich na ewentualne sankcje. Odpowiednio wczesna reakcja na zmieniające się przepisy pozwoli również na optymalizację modelu biznesowego i jego dostosowanie do nowych ram prawnych.

    Jeśli omawiane kwestie dotyczą również Państwa sytuacji, prosimy o kontakt bezpośrednio z:
    radcą prawnym dr. Dominikiem Lubaszem dominik.lubasz@lubasziwspolnicy.pl lub
    radcą prawnym Witoldem Chomiczewskim witold.chomiczewski@lubasziwspolnicy.pl.

    Zastrzeżenie:
    Informacja zawarta w Alercie Prawno – Podatkowym nie stanowi porady prawnej. Lubasz i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych Spółka Komandytowa nie ponosi odpowiedzialności za skutki wykorzystania tej informacji bez uprzedniej analizy takiej możliwości na gruncie konkretnego stanu faktycznego.

    Wróć do listy
    dr Dominik Lubasz

    dr Dominik Lubasz

    • Wspólnik
    • Radca prawny
    Skontaktuj się z autorem

    Używamy cookies i podobnych technologii. Uzyskujemy do nich dostęp w celach statystycznych i zapewnienia prawidłowego działania strony. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania cookies i dostępu do nich. Więcej

    Subscribe to our newsletter

    FreshMail.pl